شستن فرش در خانه

//شستن فرش در خانه

شستشوی فرش در خانه

به دلیل دغدغه‌های مختلف افراد در دنیای امروزی و طلایی بودن وقت، خیلی از افراد نظافت خانه و شستشوی فرش‌هایشان را خودشان انجام نمی‌دهند. اما گاهی ممکن است شما مجبور شوید یا بخواهید که خودتان فرشتان را بشویید.

در این زمان باید یک سری اطلاعات کامل از شستشوی فرش داشته باشید و این مسئله را اصلا مسئله غیرمهمی فرض نکنید چرا که این کار یک مسئله تخصصی و حرفه‌ای است که اگر موارد مهم در شستشوی آن را رعایت نکنید، زیبایی و کیفیت فرشتان را از دست خواهید داد. ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کرده تا بتوانید بهتر و با کیفیت بالاتر این کار را انجام دهید. اگرچه که بهتر است این کار را به متخصصش بسپارید.

ابتدا فرش را غبارگیری کنید

در بهترین حالت ممکن، شما فرشتان را یک سال استفاده کرده‌اید و مطمئنا پس از یک سال متوجه شده‌اید که چقدر فرش تار و کثیف شده است. پس ابتدا باید فرشتان را غبارگیری کنید چرا که تمام گرد و خاک‌ها در یک سال به خورد و داخل فرش رفته است که اگر آب وارد آن بشود تبدیل به  گل می‌شود.

غبارگیری شامل دو روش است:

1- غبارگیری دستی فرش

ابتدا باید در این روش گرد و خاک را از فرش بتکانید یعنی با چوب بر روی فرش پهن شده را بزنید بعد از آن گرد و خاک‌ها را جارو کنید. البته لازم به ذکر است که باید مراقب باشید برای کوبیدن فرش با چوب آن را روی زمین نکوبید چرا که بی‌شک تار و پود فرش خراب می‌شود.

2- غبارگیری مکانیکی فرش

غبارگیری فرش به روش مکانیکی صرفا توسط کارخانه‌های قالیشویی انجام می‌شود و باید فرشتان را به قالیشویی‌ها بسپارید البته باید گفت که جاروبرقی هم در از بین بردن گرد و غبار فرش می‌تواند کمک کند.

 

شستشوی فرش

پس از ذکر این مراحل حال نوبت به شستن فرش می‌رسد. برای شستشوی فرش در خانه‌تان باید یک‌سری موارد را رعایت کنید تا فرشتان آسیب نبیند.

استفاده از آب ولرم در شستن فرش

حتما باید برای شما اهمیت داشته باشد که از آب گرم و داغ برای شستشوی فرش استفاده نکنید چرا که بی‌شک این در جه از آب به بافت فرش آسیب می‌زند و احتمالا رنگ‌پس‌دادگی در فرش را هم بالا می‌برد. پس حتما به خاطر داشته باشید که فرشتان را با آب ولرم بشویید.

استفاده از شوینده‌های مناسب برای شستن فرش

ابتدا حتما باید این مسئله را در نظر داشته باشید که از مواد شوینده سخت برای شستشوی فرشتان استفاده نکنید. برای این کار بیشتر باید از شوینده‌های خنثی استفاده کرد چرا که آسیبی به بافت فرش نمی‌زنند و رنگ و بافت فرش را از بین نمی‌برند.

اگر زمانی شما نیاز به استفاده از پود دستی پیدا کردید ابتدا آن را در آب حل کنید و سپس با آن فرش را بشویید.

برای استفاده از مایع ظرفشویی در شستشوی فرش هم باید به خاطر داشته باشید که از آن فقط برای شستشوی لکه‌های سخت استفاده کرد.

آبگیری صحیح، پس از شستن فرش

بعد از شستن فرش حتما آن را قبل از لوله و جمع کردن باید آبگیری کنید. آبگیری به این معناست که فرش را به صورت باز و بدون اینکه جمع بشود خشک کنید یعنی ابتدا با پارو آب اضافه آن را بگیرید و بعد از آن، روی نرده یا روی زمین بگذارید تا مدتی بماند و خشک شود. باید مراقب باشید که شستشوی فرش باعث مسدود شدن سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان نشود به همین دلیل پیشنهاد می‌شود حتما از آشغال‌گیر دهانه ورودی فاضلاب استفاده کنید.

 

 

نکات با اهمیت دیگر در خصوص شستن فرش

–  در خصوص شستن فرش دستباف بهتر است این کار را به قالیشویی بسپارید و خودتان این کار را انجام ندهید چرا که ممکن است با مشکلات زیادی اعم از رنگ‌پس‌دادگی و مخلوط شدن رنگ‌ها اشاره کرد.

– بعد از اینکه فرش کاملا رطوبت خود را از دست داد آن را پهن کنید و از اجازه دهید خشک شود البته باید به خاطر داشته باشید که زیاد در نور آفتاب نماند.

– بسیار به این نکته توجه داشته باشید که بعد از پهن کردن فرش اصلا روی آن آب نگیرید چرا که بی هیچ شکی، ریشه‌های فرشتان زرد خواهد شد.

2020-05-21T13:06:51+03:30

Leave A Comment